Languages

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

O niciach!

Witam serdecznie w moim królestwie nici do tkania i robótek ręcznych!

Domyślam się że skoro trafiliście tutaj, to poszukujecie dobrej jakości surowców do tworzenia swoich dzieł. 

Trafiliście dobrze, za wszystkie prezentowane tutaj przędze i nici zaświadczam swoim własnym kilkuletnim doświadczeniem, gdyż sama z nich korzystam i tkam lub dziergam z nich moje prace. 

Wiedząc jak trudne jest zwłaszcza na początku ocenienie właściwości przędz, postanowiłam przygotować ten mini samouczek, który pomoże ocenić przydatność oraz rozliczyć potrzebne parametry. 

W opisie każdej z przędz jest wymieniona ich orientacyjna gramatura oraz wydajność (w szpulce) oraz wartość WPI/WPCM! 

Ta ostatnia wartość ma szczególne znaczenie - otóż pozwala ona nam wyliczyć GĘSTOŚĆ naszej osnowy. Bo nici są różne, są grubsze, cieńsze i w związku z tym pojawia się problem jak je rozmieścić na krośnie by dały ładną zbalansowaną tkaninę. Na te pytania odpowiada właśnie współczynnik WPI/WPCM  oraz jego pochodne EPI/EPCM. Dodam tylko, że  oznaczenia (WPI/WPCM)  różnią się wyłącznie jednostkami w których są wyrażane - WPI jest liczone w calach a WPCM w centymetrach.  Tak samo z EPI/EPCM. Cale są podawane wyłącznie by można było łatwo przyrównać do pochodzących z krajów anglosaskich tabelek ułatwiających rozliczenia.

Ale ponieważ mieszkamy w kraju w którym obowiązuje system metryczny, to proponuję używać oznaczenia WPCM/EPCM ;-)

A więc co nam mówi ta wartość? 

Otóż skrót WPCM - oznacza "wraps per centimeter" czyli pewien sposób mierzenia grubości nici/przędzy. Owija się ją wokół specjalnej miarki i liczy okrążenia. Dla ułatwienia dodam że nie musicie tego robić :-) Ja pomierzyłam już nici z mojej oferty za was i te wartości są podane w opisach. 

Naprawdę ważne jest co zrobimy z tym WPCM, ponieważ od tej wartości zależeć będzie gęstość naszej planowanej osnowy. 

Prosto tłumacząc - im nić jest cieńsza tym więcej obrotów oraz gęściej trzeba będzie ją upakować na krośnie na tym 1cm szerokości. I analogicznie - im grubsza, tym rzadziej ją planujemy. 

Naszą wartość EPCM czyli "ends per centimeter" - "nici na centymetr" wyznaczamy mnożąc WPCM przez różne wartości, zależące od splotu który zamierzamy zastosować. 

I tak przy splocie prostym (tabby) wzór wynosi: WPCM*1/2

przy wszelkich skośnych (twille) : WPCM*2/3

Przy splocie wątkowym (weft face): WPCM/3

przy splocie osnowowym : (warp face): WPCM*2

Dla waszej wygody także i te wartości podałam w opisach - w wersji przybliżonej i zależnej od tego czy chcecie otrzymać tkaninę bardziej zwartą lub luźniejszą. 

 

 

 

Sklep jest w trybie podglądu

Użytkowanie sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.

{nocache:f0f9b7802586e7a405ad7698a57ef381#0}
Sklep internetowy od home.pl